Wyzwania Koordynatora Lean – Jak wytłumaczyć czym się zajmuję?
Posted by : coffeecode.it | dnia : 1 października 2018
Wyzwania Koordynatora Lean – Jak wytłumaczyć czym się zajmuję?
Od kilku lat wdrażam Lean Management w firmach produkcyjnych i wydawało by się, że odpowiedź na pytanie „Czym się zajmujesz?” nie sprawia żadnego problemu. A jednak jest inaczej.
Lean Management jest obecnie jedną z najbardziej znanych i najszerzej wykorzystywanych w praktyce koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Od kilku lat wdrażam Lean Management w firmach produkcyjnych i wydawało by się, że odpowiedź na pytanie „Czym się zajmujesz?” nie sprawia żadnego problemu. A jednak jest inaczej. To pytanie zadawane przez osoby Z POZA branży wprawiało mnie zawsze w zakłopotanie. Za każdym razem zastanawiałam się jak w dwóch, trzech zdaniach wytłumaczyć laikowi co ja właściwie robię. Nie było to takie proste jak w przypadku innych profesji, takich jak: lekarz, prawnik, kasjerka czy nauczyciel. Wystarczy podać nazwę stanowiska i wszytko jasne.
W moim przypadku nie wystarczyło powiedzieć „Jestem inżynierem/managerem ds. Lean Management”. Miny zainteresowanych mówiły same za siebie.
Z początku starałam się to tłumaczyć w taki sposób: „Przyczyniam się do wzrostu produktywności wraz ze wzrostem jakości”. Niestety czasami miałam wrażenie, że to nie wiele wyjaśnia. Kolejnym razem pogłębiłam swoją wypowiedź o : „…czyli firmy mogą produkować więcej tymi samymi zasobami przy niższych kosztach”. To doprecyzowanie zazwyczaj satysfakcjonowało pytającego. Brzmiało to tak interesująco, że rodziły się kolejne pytania „No tak, ale jak Ty to właściwe robisz?”. I tutaj zaczynały się schody, uruchamiały się kolejne procesy myślowe „Jak mam wytłumaczyć w dwóch, trzech zdaniach na czym polega Lean i jakie w ramach tego stosuję narzędzia?” Tutaj Leanowy slang kompletnie się nie sprawdzi.
Postanowiłam podejść do tematu w inny sposób. W Leanowy sposób:
- naprawiam to co nas denerwuje i czynię pracę prostszą – kieruję się zasadą „Pracuj mądrze, nie ciężko”,
- zamieniam „nie da się” w „da się”,
- rozwiązuję wszelkie problemy metodą docierania do przyczyn źródłowych, by rozwiązać dany problem raz na zawsze i nauczyć siebie oraz innych czegoś na przyszłość – jestem jak dziecko, które ciągle pyta dlaczego.
- jestem również detektywem, który odkrywa marnotrawstwa, które czają się na każdym kroku.
Takie podejście sprawiło, że w prosty oraz ciekawy sposób mogę wytłumaczyć każdemu czym się zajmuję. Już nie czuję zakłopotania a miny z zagubionych zamieniły się w zaciekawione. Myśląc zgodnie z filozofią Lean – klient (osoba pytająca) otrzymuje to czego oczekiwał a nawet więcej i chętnie za to „zapłaci” (swoim czasem).